Į ką reikėtų atsižvelgti reguliuojant darbo santykius šventiniu laikotarpiu

Rekomenduojami seminarai


Darbas švenčių dienomis (darbo laiko ir kiti klausimai, svarbūs per šventes)

Darbas švenčių dienomis (darbo laiko ir kiti klausimai, svarbūs per šventes)

Darbas švenčių dienomis

Dažniausi darbo teisės klausimai, kylantys tiek darbdaviams, tik darbuotojams, yra dėl darbo laiko, poilsio laiko paskirstymo, atostogų. Nuo tinkamo nuostatų taikymo priklauso ne tik geri santykiai su darbuotoju, teisingas atlyginimas už darbą, tačiau bus išvengta ir galimų baudų dėl darbo ir poilsio laiko pažeidimų. Todėl pateikiame keletą patarimų, į ką reikėtų atsižvelgti reguliuojant darbo santykius šventiniu laikotarpiu.

1. Darbo laikas

Prieš šventes darbo trukmė trumpinama viena valanda. Vadovaujantis Darbo kodekso nuostatomis darbuotojams švenčių dienų išvakarėse darbo dienos (pamainos) trukmė turi būti trumpinama viena valanda (išskyrus sutrumpintą darbo laiką dirbančius darbuotojus).
Skirti dirbti švenčių dienomis galima, jei darbuotojas su tuo sutinka – yra gautas rašytinis darbuotojo sutikimas.

2. Apmokėjimas už darbą

Darbuotojams už darbą švenčių dieną mokamas ne mažesnis kaip dvigubas darbuotojo darbo užmokestis. Padidintas mokėjimas už darbą švenčių dieną darbuotojui turi būti mokamas neatsižvelgiant į tai, ar toks darbas yra nustatytas jo darbo (pamainos) grafike, ar ne. Taip pat Darbo kodeksas numato, kad darbuotojo prašymu darbo švenčių dienomis laikas, padaugintas dvigubai, gali būti pridedamas prie kasmetinių atostogų laiko.

3. Darbo laikas – viršvalandžiai

Darbdavys viršvalandinius darbus gali nurodyti dirbti tik darbuotojui sutikus (išskyrus išimtinius atvejus). Dirbant viršvalandžius negali būti pažeisti Darbo kodekse nustatyti maksimaliojo darbo laiko ir minimaliojo poilsio laiko reikalavimai.
Už viršvalandinį darbą mokamas ne mažesnis kaip pusantro darbuotojo darbo užmokesčio dydžio užmokestis. Už viršvalandinį darbą poilsio dieną (jei dirbama ne pagal darbo (pamainos) grafiką) ar viršvalandinį darbą naktį nustatytas ne mažesnis kaip dvigubas darbuotojo darbo užmokestis. Jei viršvalandžiai dirbami švenčių dieną, mokamas ne mažesnis kaip dviejų su puse darbuotojo darbo užmokesčio dydžio užmokestis.

4. Atostogos

Darbuotojas ir darbdavys gali susitarti ir dėl kasmetinių atostogų suteikimo šventiniu laikotarpiu. Tokiu atveju darbuotojams mokamas vidutinis darbo užmokestis. Kasmetinės atostogos turi būti suteikiamos bent kartą per darbo metus. Bent viena iš kasmetinių atostogų dalių negali būti trumpesnė kaip dešimt darbo dienų.
Pagal Darbo kodeksą nemokamos atostogos gali būti suteikiamos darbuotojo prašymu ir su darbdavio sutikimu. Taigi darbdavys neturi teisės vienašališkai nuspręsti išleisti darbuotoją (-us) nemokamų atostogų, jeigu nėra darbuotojo sutikimo ar prašymo. Dėl kokio ilgio nemokamų atostogų susitaria darbuotojas ir darbdavys, yra neribojama.

Daugiau informacijos Mokymų klubo seminaruose – https://mokymuklubas.lt/seminarai/buhalteriniai-mokymai-seminarai/

Šaltinis: www.vdi.lt ir LR darbo kodeksas

Raktiniai žodžiai: darbas švenčių dienomis

www.biztools.lt

Naujausi straipsniai

Naujausi straipsniai