Darbuotojų komandiruotės į kitas ES valstybes kelia nemažai galvos skausmo darbdaviams ir darbuotojams, ypač kai reguliavimas keičiamas gana dažnai. Darbdaviai turi rūpintis visais formalumais bei užtikrinti darbuotojų teises pagal komandiruotės paskirties ES valstybės reikalavimus. Kartais netgi kyla klausimų, ar tikrai darbuotojas laikomas komandiruotu.
Darbuotojų komandiruotės į kitas ES valstybes: kada darbuotojas bus laikomas komandiruotu?
Darbuotojas komandiruotu bus laikomas, kai jis laikinai dirba kitoje ES valstybėje nei toje, kurioje buvo įdarbintas. Darbuotoją į kitą ES valstybę dirbti išsiuntė darbdavys ir darbuotojas pabaigęs darbą grįš į savo darbdavio buveinės šalį. Jeigu Jūsų darbuotojas atitinka visas šias sąlygas, tai šis darbuotojas bus laikomas komandiruotu. Atkreipiame dėmesį, kad jei darbdavys įdarbina ne ES šalies piliečius, jie turi gauti leidimą dirbti ES šalyje. Gavus leidimą, jau bus taikomos tos pačios taisyklės, kaip ir ES piliečiui.
Taigi su kokiomis problemomis susiduria darbdaviai? Visų pirma darbdaviai turi pasirūpinti, kad darbuotojui būtų užtikrintos teisės tos ES šalies, į kurią darbuotojas komandiruojamas. Darbdavys turi išmanyti kitos šalies darbo užmokesčio sistemą, darbo ir poilsio laiko reikalavimus, darbų saugos ir higienos taisykles, apgyvendinimo ir socialines garantijas bei kitus niuansus. Svarbu, kad šios nustatytos sąlygos bus taikomos, jei jos bus palankesnės nei tos, kurios nustatytos ES šalyje, iš kurios atvyko komandiruotas darbuotojas.
Darbdavys turėtų pasidomėti ir ES šalies, į kurią komandiruoja darbuotojus, sudarytomis kolektyvinėmis sutartimis, kurios skirtingai gali reguliuoti darbo santykius ir suteikti darbuotojams papildomų garantijų. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad nors darbdavys neturi kažkaip atskirai rūpintis darbuotojų kvalifikacijos pripažinimu kitoje ES šalyje, vis dėlto reikia pasidomėti specialiais kvalifikaciniais reikalavimais (leidimais dirbti), kurie taikomi komandiruotiems darbuotojams (pavyzdžiui, darbai aukštyje, darbas su specialia įranga ir pan.).
Kita darbdaviui kylanti prievolė – tai pasirūpinti A1 forma, kuri patvirtina, kad darbuotojas apdraustas socialiniu draudimu ES valstybėje, iš kurios yra komandiruotas. Tuomet darbuotojui nereikės registruotis jokioje kitos ES šalies socialinėje institucijoje.
Darbuotojų komandiravimas į kitas ES šalis gali sukelti nemažai papildomų prievolių, kurias kiekvienas darbdavys turi žinoti. Tai procesas, kuris reikalauja gana daug laiko, nes reikia išsiaiškinti šalies, į kurią komandiruojamas darbuotojas, darbo teisės, socialinius ir darbų saugos reikalavimus, papildomus reikalavimus kvalifikacijai.
Daugiau informacijos Mokymų klubo seminaruose – https://mokymuklubas.lt/seminarai/buhalteriniai-mokymai-seminarai/