Mažosios bendrijos vadovo civilinė sutartis – bene palankiausia - BizTools

Rekomenduojami seminarai


Mažosios bendrijos vadovo civilinė sutartis – bene palankiausia

Mažosios bendrijos vadovo civilinė sutartis – bene palankiausia

Nedarant ilgų įžangų galima konstatuoti, kad jaunam smulkiajam verslui geriausia veiklos forma yra mažoji bendrija. Aišku, jei pradėdami verslą steigsite įmonę. Jei vykdote veiklą kita juridinio asmens forma (pvz., UAB), tuomet tikrai verta pasvarstyti apie persitvarkymą į mažąją bendriją. Ir vienas pagrindinių svertų, kodėl ši bendrija tokia patraukli – tai lanksti mažosios bendrijos vadovo civilinė sutartis.

Su mažosios bendrijos vadovu sudaroma civilinė sutartis

Su mažosios bendrijos vadovu sudaroma civilinė sutartis. Todėl svarbu pabrėžti, kad tai nėra darbo santykiai. Mažųjų bendrijų įstatymas privalomai nustato, kad su vadovu negali būti sudaryta darbo sutartis, o sudaroma tik civilinė. Su paskirtu vadovu sutartį pasirašo mažosios bendrijos nariai. Jei narys yra vienas ir jis kartu yra ir vadovas, tuomet sutartį pasirašo arba tas pats asmuo, arba kitas įgaliotas asmuo ir paskirtas vadovas. Pasirašius civilinę sutartį vadovas įgyja visas teises ir įgaliojimus atstovauti mažajai bendrijai.

Būtent civilinės sutarties lankstumas suteikia tokį mažosios bendrijos pranašumą prieš kitas veiklos rūšis. Visų pirma, civilinė sutartis nėra darbo sutartis, todėl civilinei sutarčiai netaikomi tokie griežti sudarymo, keitimo ir nutraukimo reikalavimai. Pati civilinės sutarties forma yra laisva, todėl ir sąlygas nusistatyti ir apsirašyti šalys gali tokias, kokias pageidauja. Pavyzdžiui, galima nusistatyti jums patogią atsiskaitymo su vadovu mokėjimo tvarką arba susitarti, kad vadovui apskritai nėra mokamas atlygis, arba jis bus pradedamas mokėti nuo tam tikrų sąlygų atsiradimo (pavyzdžiui, bendrijai užbaigus ketvirtį pelningai). Lygiai taip pat lanksčiai taikomos normos dėl darbo laiko, sąlygų, vietos ir pan.

Nauda ir finansinė

Be lanksčių vadovo civilinės sutarties sąlygų, turbūt didžiausia nauda – mažesni mokesčiai apmokestinant mažųjų bendrijų vadovus, palyginti su tais vadovais, kurie dirba pagal darbo sutartį. Realiai mažosios bendrijos vadovo atlygio mokestinė našta netgi mažesnė už mažosios bendrijos nario, kuris pelną išsiima dividendų forma.

Taigi apie viską iš eilės. Jei mažosios bendrijos vadovas yra ir mažosios bendrijos narys (dėl lengvatinio apmokestinimo tai labai svarbu) – tai visas gautas atlygis apmokestinamas 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio. Ir čia siekiantiems sutaupyti yra gera žinia, nes neatsiranda socialinio draudimo įmokų. Mokesčius vadovas, kaip fizinis asmuo, turi deklaruoti ir sumokėti teikdamas metines pajamų deklaracijas. Bendrija išmokas deklaruoja kaip B klasės pajamas.

Taip pat svarbu, kad visos išmokos vadovui pagal civilinę sutartį yra leidžiami atskaitymai pelno mokesčio tikslais.

Jei mažosios bendrijos vadovas nėra mažosios bendrijos narys, valstybinio socialinio draudimo įmokos mokamos ir taikomas 15,70 proc., 17,80 proc. ar 18,70 proc. tarifas, priklausomai nuo procento papildomai pensijai kaupti. Taip pat taikomas jau ne 15 proc., o 20 proc. GPM tarifas.

Būtent vadovo, kuris kartu yra ir mažosios bendrijos narys, pajamos apmokestinamos bene palankiausiai. Bendras tarifas 15 proc., o visos išlaidos yra leidžiami atskaitymai. Be to, nepamirškite, kad civilinė sutartis nėra darbo sutartis – ji suteikia neįtikėtiną lankstumą mažosios bendrijos ir vadovo santykiuose.

Daugiau informacijos Mokymų klubo seminaruose – https://mokymuklubas.lt/seminarai/buhalteriniai-mokymai-seminarai/

Naujausi straipsniai

Naujausi straipsniai