Ikiteisminio ginčų dėl mokesčių nagrinėjimo tvarkos įstatymas - BizTools

Rekomenduojami seminarai


Ikiteisminio ginčų dėl mokesčių nagrinėjimo tvarkos įstatymas

Ikiteisminio ginčų dėl mokesčių nagrinėjimo tvarkos įstatymas

Mokesčių mokėtojų vienas pagrindinių skundų – tai, kad mūsų mokestinė sistema yra paini ir ne visada aiškus mokestinis reguliavimas. Bet atrodo, kad tai nepasikeis, nes į dienos šviesą veržiasi naujas mokestinis įstatymas. Šį kartą atskiras Ikiteisminio ginčų dėl mokesčių nagrinėjimo tvarkos įstatymas nustatys naują mokestinių ginčų tvarką. Įstatymas dar svarstomas Seime, tačiau jei bus priimtas, įsigalios nuo 2021 m. liepos 1 d. Taigi, apie ką šis naujas įstatymas?

Kam reikalingas naujas Ikiteisminio ginčų dėl mokesčių nagrinėjimo tvarkos įstatymas?

Naujame įstatyme siūloma sureguliuoti ginčų dėl mokesčių nagrinėjimo tvarką, Mokestinių ginčų komisijos statusą, sudarymo tvarką ir kompetenciją. Visi šie dalykai dabar reguliuojami Mokesčių administravimo įstatyme ir kituose administracinės teisės aktuose.

Perskaičius Ikiteisminio ginčų dėl mokesčių nagrinėjimo tvarkos įstatymo projektą nepanašu, kad jis įvestų daug naujovių. Tiesiog mokestinių ginčų klausimai nagrinėjami atskirame įstatyme. Pavyzdžiui, Mokestinių ginčų komisija, kaip ir dabar, nagrinės mokestinius ginčus tarp mokesčių mokėtojų ir centrinio mokesčių administratoriaus.

Įstatyme nustatoma, kad Mokestinių ginčų komisijos kompetencija apimtų ir asmenų skundus dėl kitų viešojo administravimo subjektų priimtų individualių administracinių aktų, kurie susiję su mokesčių skaičiavimu, permokų grąžinimu, baudomis, delspinigiais, palūkanomis.

Ginčo proceso pakeitimai

 Projekte siūloma plėsti Mokestinių ginčų komisijos kompetencijos ribas ir aiškiau reglamentuoti ginčų nagrinėjimo procesą. Nustatomi reikalavimai skundui, siūloma reglamentuoti skundo padavimo terminus ir tvarką. Skundas galėtų būti pateikiamas tiesiogiai, paštu ar elektroninių ryšių priemonėmis.

Priėmus įstatymą bus nustatytas naujas atsiliepimo į skundą pateikimo, bylų sujungimo ir reikalavimų išskyrimo, įrodymų gavimo reglamentavimas. Taip pat siekiama detaliai reglamentuoti mokestinės bylos sustabdymo atvejus. Projekto aiškinamajame rašte nurodomos bylos šalys – pareiškėjas, atsakovas (viešojo administravimo subjektas, VMI), tretieji suinteresuoti asmenys. Esant poreikiui byloje dalyvautų ir kiti asmenys – vertėjai, specialistai, ekspertai, liudytojai.

Projekte nurodoma, kad bylos šalys galėtų apskųsti ne tik byloje priimtą sprendimą, tačiau ir sprendimą atsisakyti priimti skundą nagrinėti ar nutraukti bylą. Taip pat būtų galimybė apskųsti Mokestinių ginčų komisijos sprendimą skirti baudą už ginčų nagrinėjimo tvarkos pažeidimą. Be visų šių pakeitimų, naujai bus sureguliuota proceso atnaujinimo tvarka ir patikslintas terminų skaičiavimas.

Įstatymas naujovių įneš gal ir ne tiek daug, tačiau tai vėl naujas mokestinis įstatymas, su kuriuo, jį priėmus, kiekvienam iš mūsų teks susipažinti iš naujo.

Daugiau informacijos Mokymų klubo seminaruose – https://mokymuklubas.lt/seminarai/buhalteriniai-mokymai-seminarai/

Naujausi straipsniai

Naujausi straipsniai